Едно не мога да разбера на Фандъкова. Хубаво вдигат цената на единичен билет, но поне го направи почасов, както си е в развитите страни, които иначе дават за пример. Като в Осло. Билетчето там важи за един час. Без значение дали го позлваш на автобус, трамвай, метро или влак, стига да е в рамките на определена част на града. Нещо като до околовръсното, та дори и по-далеч. Зониране е думата. Отделно билетчето от шофьора на автобуса или ватмана е по-скъпо, защото неговата основна работа не е да продава билети.
У нас как е? Сега един билет важи само за първата кола, която си хванал. Ако слезеш на първата спирка и край с билетчето. Това ли е идеята? Да платиш 1.60 лв както за една, така и за 20 спирки? И защо се получава така? Заради перфораторите, ето защо. Понеже няка как перфораторът да сложи час и дата, той ти пробива точки. 20 век е работата. И докато ЦГМ не се сети да модернизира ГТ, колкото и да вдигат цената, нещата ще са си все такива.
После, това по абсолютно никакъв начин няма да намали гратисчиите. Като преди седмица. Сядам в автобус 72, а до мен една възрастна жена ме моли да й покажа дупките. До нея друга баба вади тестето билетчета и почва и тя да търси скъпоценния хартиен билет с дупки, които отговарят на номера на колата. Та и 100 лв глоба все тая, защото няма кой да ги плати. Ако, например, има превантивен контрол, да кажем шофьорът отпред пропуска само с карти и/или билети, тогава този момент с гратисчийството бързоще намалее, както е в метрото (там е малко по-рачлично, но принципът е подобен). Глобите са само допълнителен елемент, а не основен. Вземете пример от карането пиян или с висока скорост. Колкото и да е глобата, то тя не дисциплинира. И не съм чул катастрофите да намаляват от високите глоби. За заплащането им да не говорим. Отделно в ГТ е често се случва да има хора, които миришат (понеже най-меко казано са социално слаби) и заемат местата. За ромите да не говоря, че там е 100% гратис и 80% сядат на седалките. Та ми е страшно любопитно как ще ги глобят. ЧСИ ли ще им пратят? В колибата?За уют по-добре да помълчим. Зимата няма парно, ранна пролет надуват парното. Тотален абсурд.
Та идеята е ясна. Искат пари, без да имат визия как да мотивират хората да си оставят колите и да се качат на ГТ. Просто търсят пари за нещо си. Я за метрото, я за поредните нови автобуси, които явно не могат да стимулират хората да оставят автомобилите.
А пари има откъде да се вземат и то с право. Ама трябват топки, а нашите политици и кметове топки нямат. Абсолютна идиотия е да може в София, а и не само, да се паркира на общинско място безплатно. Тоя град прилича на село в кварталите. Всички тротоари са превърнати в паркинги. По улиците се движат коли, колела и детски колички на едно, все едно са анимационни герои, а не живи хора в тях. В старото кварталче, Оборище, когато го направиха Зелена зона и сложиха антипаркинг колчета 50% от колите се изпариха и настана рай. Първо бях адски против, но сам се убедих. Къде отидоха тия 50% не се разбра, но и явно не създаде проблем, а само го реши.


Хората няма да се самодисциплинират. И не им е работа. Вярно, че им е задължение да спазват нормите, но не и да се самоконтролират. Защото иначе за какво имаме институции, в частност Центъра за градска мобилност към Общината в този? Ами да вземат и да свършат малко работа + да поемат отговорност и те. Толкова ли е трудно?