Снощи, гледайки Референдум по БНТ 1, където участваха професори, експерти, синдикати и бизнес преставители, се чуха няколко меко казано неистини по темата КТБ.
Например, един бивш подуправител на БНБ свободно развиваше тезата, че парите на общини, болници и училища в КТБ ще бъдат загубени, ако се остави банката да фалира. Това не е вярно и най-вероятно тя, като един бивш подуправител, е напълно наясно, знаейки, че всички средства на бюджетни единици в страната са обезпечени с ДЦК именно за да бъдат застраховани срещу такива рискови събития. Това означава, че всички пари на общини, болници и училища са гарантирани по закон, тъй като зад тях стоят реални обезпечения, а не някакви имагинерни активи, за каквито се говори, че са открити при одида. така че община Бургас може спи спокойно, че 20-те млн. лв. в КТБ ще й бъдат възстановени. Друг е въпроса за управленските качества на хората начело на община Бъргас, които са вкарали толкова огромна сума в една банка, и то КТБ.
Такива твърдения бяха подкрепени и от представителя на синдикатите и само показва колко свободно може да се спекулира с тази тема, незачитайки нормативната уредба и как журналистите стоящи срещу тези "експерти" са неподготвени да задават правилните въпроси, оставяйки да се чуват в ефир напълно неверни неща, които доста лесно могат да манипулират мнението на зрителите и слушателите.
Разбирам стремежа на някои хора да защитят собствените си интереси в случая с банката. Разбирам мотива им, ако се окаже, че такива хора или техни близки имат влогове/кредити в банката. Затова, обаче, трябва да се чуват и другите гласове, които твърдят, че банката е пирамида и е пълно безумие да бъде спасявана, тъй като активите (раздадените кредити) са без обезпечения и държавата никога няма да си възстанови вложените пари, които, според БНБ, са в порядъка на 4.2 млрд. лв. И за да обясня на по-прост език какво означава кредит без обезпечение, това е все едно КТБ да е дала 4.2 млрд. лв. на фирми срещу голото обезщание да ги върнат един ден. Кредит срещу лична карта, като в случая зад личната карта стоят или някакви служители, бушони, или кухи фирми, които нито имат активи, нито имат персонал, нито има намерение да връщат пари на някого. Накратко финансова пирамида.
И за да не кажете, че си ги пиша ей така, само ще цитирам доклада на БНБ и одиторите, според който около 86 фирми, които са получили кредити от КТБ, са се регистрирали на общо 7 адреса, а 6-ма служители на КТБ са вписани като управители на част от тези фирми. Това са т.н. поставени лица, които най-вероятно мажоритарният собствник, Цветан Василев, е използвал като пионки за да удоволетвори своите цели.
Приказките, че банката може да бъде оздравена, че този доклад на одиторите не е верен са доста несериозни. Твърдението, че КТБ не е имала просрочия преди да бъде поставена под особен надзор само доказват пирамидалната истина, че стари кредити са били обслужвани с отпускане на нови кредити, чрез които се изплащат лихвите и главниците по старите. Именно това разкрива схемата като финансова пирамида, която за да съществува трябва да расте лавинообразно, а точно така се е случило през изминалите повече от 10 години на съществуване на КТБ, която от едно джудже банка се превърна в четвъратат по големина банка в страната, не и без помощта на държавата, която е насочвала парите на държавните дружества натам.
Истината е една, и тя е, че банка няма. Това е бездънна яма, в която са изливани пари на вложителите в собствни проекти на собственика и на неговия партньор, КОЙ, които или работят на загуба или вече са обявили несъстоятелност и нямат бизнес. С малки изключения, най-вероятно, има и активи, които работят и този доклад казва точно това. За съжаление, обаче, те няма да стигнат за изплащане на всички влогове, а само на част от тях. Факт е, че парите ги няма. Те не са изчезнали, а просто са сменили собственика и вече не са на разположение на банката, а нейните сложни схеми за източване, чрез които се финансираха медиите на партньорите и се създаваха политически проекти. Трудно биха били възстановени и именно затова държавата не трябва да се намесва и да спасява нещо, което никога няма да възстанови. Тя обаче може да разследва, в лицето на прокуратурата, и да накаже виновните за най-голямата измама, срещу която, междувпрочем, протестирахме толкова месеци наред.
#КОЙ?
Няма коментари:
Публикуване на коментар