четвъртък, 18 април 2013 г.

Германия срещу логиката

"Some blame the euro. The reasoning is as follows: The Southern Rim countries joined the single currency at an overvalued exchange rate, and as a result their prospects for export-led growth were minimal. In contrast, Germany undervalued its currency at entry and thereby continued to gain in productivity, also in part thanks to the labor-market reforms of Gerhard Schröder. Hence its trade surplus of nearly €200 billion."   

Wall Street Journal, Simeon Djankov, Bulgarian finance minister 2009 - 2013

Колегата Дянков най-накрая да каже това, което си мислят всички, но ги е страх да го изрекат.

Германия се възползва от кризата в еврозоната и това е. Ако имаше все още германска марка, немците щяха да усетят какво е това криза, но понеже слабото Евро им помага да изнасят по-лесно, те в момента се радват на добре работеща икономика със сравнително ниска безработица - 5.5% към края на 2012 г. Само за сравнение, в Гърция е 24%, в Испания 25%, Италия е 10.7% и т.н. Също така, Германия има най-ниските лихви по държавния дълг - около 1.23% към днешна дата. Това означава, че Бундесрепубликата се финансира при изключително ниски лихви, ползвайки се от статуса си на безрискова страна (страна убежище), и в същото време има обща валута с най-главния пазар за износа си - Европейския съюз и в частност Еврозоната. Излиза, че бизнеса в по-бедните страни от периферията, като Гърция, Испания, Португалия, Италия е принуден да се конкурира с немските фирми, но за разлика от тях, те вземат заеми на много по-високи лихви, но плащат разходите си в една и съща валута като немците. Мечтата на всяка експортна икономика.

Най-любимият ми пример е с туризма. Туризмът е чист износ. Представете си, че Испания, Италия, Гърция, Ирландия, Португалия, излязат от Еврозоната. Става лудница, нали се сещате. Валутата, испанското песо например, за нула време се обезценява с има-няма 50%. А сега си представете, че испанско семейство е искало да отиде на екскурзия до Берлин преди обезценката, т.е. преди връщането на песото. Да, тогава би било напълно по силите им да заделят някое друго Евро и да се отбият за 2-3 дни до улиците на Берлин.

Какво обаче се случва ако валутата се обезцени? Ами случва се, че доходът на това испанско семейство вече ще е наполовина изяден, тъй като той ще се плаща в местна валута, а не в Евро.
Същото е положението с връщането на германската марка. Ако Европа на периферията си запази Еврото, а Германия си върне марката, то марката ще поскъпне толкова много, че ще е много трудно да ходите в Германия и да харчите тяхната валута, защото на първо време ще ви е нужно да я закупите. Ако не вярвате, вижте Швейцария. Техният франк поскъпна толкова много, че се наложи да му сложат таван на поскъпване на ниво 1.20 франка за евро, за да може икономиката им да бъде конкурентна и да си изнасят Милките си. Друг подобен на Швейцария случай е Норвегия, но те почти не изнасят нищо друго, освен петрол, а той се котира в долари така или иначе.

finance.yahoo.com

Най-общо казано, не вярвайте на сляпо на приказките, че германците не са длъжни да спасяват останалите членове от Еврозоната, защото били много дисциплинирани, а другите са мързеливи. Германия бе една от първите страни, които нарушиха критериите от Маастрих за бюджетен дефицит в рамките на до 3% от БВП и дълг/БВП до 60% и с това даде лош пример на по-слабите. В момента нивото на дълг им е над 80% спрямо Брутния вътрешен продукт. За сравнение, нивото дълг/БВП на България е по-ниско от 20%. Германия, като експортно-ориентирана икономика, има най-голям интерес Еврозоната да не се разпада и именно поради тази причина е длъжна да помага на другите страни с по-лоши показатели, защото помагайки на тях тя помага на себе си. Така неприятната тема за издаване на общи облигации рано или късно ще чукне на вратата и Германия ще е длъжна да го приеме. Нарича се солидарност в момент на криза. Нещо, което до момента напълно им убягва, но на фона на предстоящите избори е напълно очаквано. Дали обаче е разбираемо?