Уважаеми господин С.,
Благодарим Ви, че се обърнахте към нас за съдействие при изясняване на сметките за м. Декември 2012 г. Бихме искали да направим някои уточнения, а именно:
1. Потребената от етажната собственост в сградата топлинна енергия се измерва от монтирания в абонатната станция търговски прибор-топломер и след приспадане на технологичните разходи се разпределя между отделните имоти на база предоставените от ФДРпрогнозни данни за отопление и подгряване на вода, определени при спазване изискванията на Наредбата за топлоснабдяване (НТ);
2. Реалната оценка на дължимата сума се прави от фирмата за дялово разпределение след края на отоплителния сезон, след отчет на уредите за дялово разпределение. На основата на извършените отчети фирмата изготвя изравнителни сметки за всички потребители в сградата, като преразпределя потребената от сградата-етажна собственост топлинна енергия през отчетния период. Изравнителната сметка представлява разлика между прогнозно начислените по фактури суми за отчетния период и стойността на действително потребената топлинна енергия;
3. За всички имоти в сградата, независимо от потреблението на топлинна енергия в тях, се разпределя и част (пропорционално на проектните им отопляеми обеми) от количеството топлинна енергия за отопление, отдадена от сградната инсталация. Това количество е различно за различните сгради, отразява начина на ползване на топлинната енергия от потребителите и дава характеристика на техническото състояние на отоплителните инсталации. На основание чл. 143, ал. 1 от ЗЕ, топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация при въведена система за дялово разпределение чрез индивидуални разпределители, се определя от лицето, извършващо дялово разпределение на топлинната енергия в сградата, пропорционално на отопляемия обем на имотите по проект.
Съгласно § 1, т. 38 от Допълнителната разпоредба на ЗЕ, „Отопляемият обем на имот” включва обема на всички собствени и/или ползвани от потребителя помещения и съответните припадащи се части от общите части на сградата, предвидени за отопление по проект;
4. Влияние на външната температура и цената на природния газ:
Измерената средна външна температура за гр. София е както следва:
● + 1,4°C през декември 2011 г.
● - 0,8 °C през декември 2012 г.
Показател за необходимостта от топлинна енергия за отопление са т.нар. „отоплителни денградуси”. За мес. декември 2012 г. се наблюдава повишение с 13% спрямо декември 2011 г.
Ниската външна температура обуславя по-големи нужди от енергия за отопление на Вашата сградата, което е видно от отчетената по топломера в абонатната станция енергия:
● 12,131 MWh за декември 2011 г.
● 15,037 MWh за декември 2012 г.
През последните две години се наблюдава сериозно увеличение на цената на природния газ, което доведе до нарастване на цените на топлинната енергия на топлофикационните дружества в страната. Цените се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, като в периода 2011 – 2012 г. промяната за „Топлофикация София” ЕАД е както следва:
● 96,10 лв/MWh през декември 2011 г.
● 107,70 лв/MWh през декември 2012 г.
Повишението е над 12 % и се отразява пряко върху сметките за енергия за отопление на потребителите.
Повечето консумирана енергия, вследствие на значителното по-ниската външна температура, както и по-високата цена на енергията, са причина за увеличената сума за отопление във Вашето жилище през декември 2012 спрямо същия месец 2011 г.;
За месеците декември 2011 и декември 2012 се наблюдава увеличение на енергията за отопление:
● за м. декември 2011 г., начислената енергия е 433,316 kWh, съответно 41,64 лв.;
● за м. декември 2012 г., начислената енергия е 770,510 kWh, съответно 82,98 лв.;
Консумацията Ви е определена от фирма Техем , която извършва дяловото разпределение на топлинната енергия между живущите във Вашата сграда и подава тази информация в „Топлофикация София” ЕАД.
На база на горните данни е изчислена енергията за отопление за отделните имоти в сградата. Ако желаете по- конкретни данни , моля обърнете се към ФДР.
Благодарим Ви още веднъж за проявеното разбиране и се надяваме да бъдем полезни за постигане на топлинния комфорт във Вашето жилище.
Така. Сега следете какво правят тези пичове.
Първо са дали точна стойност на изразходваната топлоенергия от сградата - 15 037 kWh за декември 2012 г. Второ обаче, са ми объркали сметките за декември 2011 и 2012. Явно са взели на някой съсед. Моите са по-високи, като прогнозната ми за дек. 2012 изразходвана топлоенергия е за 981 kWh, което прави 105.76 лв., при 43.44 лв. за дек. 2011 и 450 kWh - увеличение със 143%. Ако се питате колко ми е била изравнителната сметка миналия сезон - беше около нула (0), т.е. сега би трябвало да са ми заложили почти същото потребление, каквото съм имал и предишният отоплителен сезон. Трето, идва сметката за януари 2013. Там пише, че изразходваната топлоенергия от сградата е 14 017 kWh, а тази на имота пак е за 981 kWh. Абсолютно същата стойност!!!
Как е възможно такова съвпадение? Възможно е като ви надуят прогнозния дял. И това го има във фактурата. Увеличили са ми прогнозния дял и излиза, че съм изразходвал същата топлоенергия, каквато и предния месец, въпреки че сградата е намалила общата консумацията с над 1000 kWh. На страницата на Техем пише, че прогнозен дял се променя само след междинно отчитане. Но тук никой не е идвал да прави такова. Или Топлофикация ми променят всеки месец прогнозния дял или Техем и така изразходваната топлоенергията на имота си остава една и съща. Забравих да отбележа, че за януари 2013 сметката е със 7% по-ниска от дек. 2012. Това се дължи на заявеното намаление през декември 2012, че парното ще поевтинее и на нищо друго. А че средната външна температура вече е плюс 0.90 градуса в сравнение с минус 0.80 предходния месец (т.4)? Това ле води ли до по-ниско потребление?
Накратко, гледайте си фактурите. Също така, ако можете, съберете се етажната собственост и заявете, че искате реално отчитане, всеки месец. Иначе рискувате да дойдете на моето. А всъщност е ясно, че някои хора заявяват нулево потребление и цял сезон нищо не плащат, но ползват парно и топла вода и така до изравнителните сметки. В това време, за да си избие разходите, Топлофикация ми увеличава шрогнозния дял (явно всеки месец, според разходите) и се кредитира безлихвено за моя сметка. Ако не им платя навреме обаче, ми начисляват наказателна лихва. А знаете ли колко е законовата лихва за просрочие? 10% плюс надбавка!
И последно, за да има интрига, ще вкарам и нотка на (гео)политика. Нали си спомняте облъчването по медиите миналата година как Газпром намали цената на газа с 20% за България. Неслучайно цитирам сайта на Бареков, щото те са най-добри в държавната пропаганда. Ами вижте точка 4, където Топлофикация се обясняват, че понеже цената на природния газ се повишавала през последните 2 години, то затова от 96,10 лв/MWh през декември 2011 г. става 107,70 лв/MWh през декември 2012 г.. Сега си погледнете фактурите и кажете каква цена виждате за 2013? Аз виждам 99.97 лв./MWh. Намалението от 7% (2013 спрямо 2012) се оказва увеличение с над 4% (2013 спрямо 2011). Така че, тези лъжи за незапомнено намаление с Газпром, само щото Бацето е пръв приятел другаря Путин са прах в очите. Същото е и с увещанията за евтината електроенергия от бъдеща АЕЦ Белене. Няма такова нещо, ей! Както 60% гласуваха на референдума със ЗА, така сега излизат да протестират, че цената на тока била висока. Ами колко си мислим, че ще струва електроенергията като се платят още няколко милиарда за Белене? Да не би тя да е безплатна?
Айде със здраве, а който може и с байряк.